Za chorobę zawodową uznawane są następujące rodzaje pylicy: pylica krzemowa, azbestowa, talkowa, grafitowa, krzemianowa, pylica górników, pylica spawaczy bądź pylica spowodowana pyłami metali. W wyniku rozwoju choroby, dochodzi do powstania patologicznych zmian w płucach. Pylica rozwija się zazwyczaj powoli. Pierwsze objawy widoczne są zazwyczaj nawet po kilkunastu latach pracy w uciążliwych warunkach. Rozpoznanie pylicy polega na wykonaniu badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Do najczęstszych pylic w kraju zalicza się pylicę górników, pylicę krzemową oraz azbestową. Pylica górników spowodowana jest przez częsty kontakt ze szkodliwym czynnikiem, jakim jest pył kopalniany, a w szczególności pyłu węgla. Jego szkodliwość uzależniona jest od stężenia, a także czasu pracy. Konsekwencją nadmiernego wdychania pyłu krzemionki jest rozwijająca się pylica krzemowa.

Osoby, które najbardziej narażone są na ten rodzaj pylicy, pracują przy budowie tuneli czy szybów kopalnianych. Większe ryzyko rozwoju tej choroby dotyczy również osób zatrudnionych w przemyśle hutniczym i ceramicznym. Pylica azbestowa może pojawić się u osób, które zajmują się usuwaniem wytworów azbestowych z dachów. Choroba ta rozwija się powoli, ale jej skutki mogą być widoczne nawet do końca życia.
Grupy zawodowe, które narażone są na rozwój pylicy, muszą regularnie wykonywać badania lekarskie.

Sensodyne Expert Soft Chore dziecko w szkole narażone jest na zarażenie ospą innych dzieci oraz nauczycieli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *