Astma zawodowa

Astma zawodowa jest wynikiem częstej ekspozycji na określony alergen. Dotyczy to w szczególności tych grup zawodowych, które narażone są na takie alergeny, jak lateks, pył mączny czy zbożowy. Ryzyko wzrasta również w przypadku pracy ze zwierzętami. Z tego powodu na astmę zawodową chorują głównie pracownicy laboratorium, rolnicy. Choroba może również pojawić się u osób, które do wykonywania obowiązków zawodowych, wykorzystują różnego rodzaju tworzywa sztuczne.

W wyniku rozwoju choroby dochodzi do powstania zapalenia śluzówki oskrzeli bądź pęcherzyków płucnych. Podstawowymi objawami astmy zawodowej jest charakterystyczny, świszczący oddech, problemy z oddychaniem, a także napadowy kaszel. Dolegliwości te nie występują po opuszczeniu miejsca pracy. Z tego powodu istnieje przypuszczenie, że objawy powstają wyłącznie w wyniku przebywania w szkodliwych warunkach.

Rozpoznanie astmy zawodowej polega na monitorowaniu czynności płuc. Odbywa się to przy użyciu miernika szczytowego przepływu. Leczenie tego schorzenia opiera się na eliminacji czynnika szkodliwego. Wiąże się to ze zmianą miejsca pracy.

Corsodyl nowy produkt Avamys 1mg/500 stanowi alternatywę do mocniejszych leków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *